482ZOBRAZENÍ

Vysoko nad Českým rájem se klene jeho dominanta, tajemná zřícenina hradu Trosky na 488 vysoké čedičové vyvřelině. První zmínky o Troskách pocházejí z roku 1396. Hrad nechal vystavět tehdejší majitel Čeněk z Vartemberka, nositel tohoto krásného erbu.
Na dvou sopečných sopouších vyrostly dvě mohutné věže, vyšší čtverhranná Panna a nižší rozložitější Baba. Na začátku 15. století byly Trosky majetkem Oty z Bergova. V roce 1424 se ho marně snažili dobýt Husité, ale zlatý věk Trosek už končil. V roce 1467 ho zničila vojska Jiřího z Poděbrad. Poslední obyvatelé hrad definitivně opustili v 17. století, ještě před tím byl obýván loupežníky. Noví návštěvníci sem začali mířit v období romantismu v 19. století. V roce 1840 byla při věži Panna vybudována vyhlídková terasa, jedna z prvních známek šířícího se zájmu o historické a přírodní památky.
 
Co najdete u věže?
Milovníky památek Trosky lákají především svou polohou v srdci Českého ráje. V areálu hradu mohou obdivovat charakteristické věže Pannu a Babu. Pod Pannou stával mohutný palác s hlavními obytnými prostory. Interiéry třípatrové budovy osvětlovaly obrovská okna. Obytný palác zčásti vystavěný ze dřeva stával také pod věží Babou. Pozůstatky všech částí hradu jsou v ruinách stále patrné. Pod věží Pannou je navíc vyhlídka, ze které je krásný rozhled do všech koutů Českého ráje.
V nedalekém Rovensku pod Troskami je další zajímavost - zvonice z poloviny 17. století, ve které jsou tři tzv. rebelantské zvony obrácené srdcem vzhůru. Do pohybu je uvádělo šlapání a jsou přístupné.
 
O věčných půtkách
Kdysi prý na hradě bydlely dvě urozené šlechtičny z rodu pánů z Bergova. Letitá paní Markéta a mladá panna Barbora, která na hradě čekala, až se její milý vrátí z války proti Turkům. Každá bydlela v jedné hradní věži. Jak se ty dvě ženy nesnášely! Když mohly, hned hleděly tu druhou nějak potrápit. Dělaly si zle, jak jen to šlo. Když se paní Markéta rozhodla, že v nedalekých Troskovicích postaví kostelík, panna Barbora hned uháněla za dělníky, aby jí postavily kostel, a to rychleji. Když si panna Barbora usmyslela, že si pořídí novou výbavu do šatníku, paní Markéta hned nechala zapřahat do kočáru, aby si nové prádélko koupila první. "Paní bábo, jste čertova děvečka. Jak já se nemůžu dočkat, až vás odtud vynesou nohama ze dveří," křičela panna Barbora na paní Markétu. Když byly v dalším sváru, přijel na hrad posel z daleka. Nesl dopis pro pannu Barboru. Paní Markéta hned otevřela okno ve své věži a čekala, copak to je za novinku. Jak tak vyhlížela, viděla, že se naproti otevřelo okno a panna Barbora se z něj zřítila na holou skálu. Vyšlo najevo, že dopis od milého byl poslední, protože umíral po líté bitvě. Panna Barbora dobrovolně odešla ze světa. Paní Markéta jí vystrojila slavný pohřeb. Ale jen pannu pochovala, vše se změnilo. Stala se jedinou paní na hradě, nic ji to však netěšilo. A po několika týdnech umřela žalem. Tak odešly obě paní ze světa brzy za sebou. Od té doby se věži, kde bydlela Markéta, říká Baba. A věži, která byla sídlem Barbory, zase Panna.

OTVÍRACÍ DOBA
IV. a X. sobota, neděle a svátky od 8.30 do 16 hodin, V. až IX. denně mimo pondělí od 8 do 18 hodin, jindy po předchozí telefonické domluvě.

VSTUPNÉ
Dospělí při vstupu na Trosky zaplatí 25 korun, dětští návštěvníci 15 korun.

JAK NA TROSKY
Přímo na Trosky nejezdí autobus ani vlak. Autobusová zastávka je necelý jeden kilometr odsud v Troskovicích, železniční stanice dva kilometry ve Ktové. Jízdní řády najdete na adrese www.jizdnirady.cz. Motoristé volí nejčastěji silnici E 442 z Jičína do Turnova. Značená odbočka vede přes Troskovice až na parkoviště pod hradem, kde končí.