Rubriky
Zahraničí

Budapešť – Vídeň na Dunaji

Nezáleží na tom, zda je léto nebo zima, maďarské hlavní město Budapešť láká tisíce návštěvníků v každém období roku.
Vznik Budapešti se datuje do roku 1873, kdy se sloučily obě její části, rozkládající se na obou březích řeky Dunaje.

Budapešť

Buda

Pravý břeh Buda, který je spíše přírodní částí města, kde se rozléhají vrchy a kopce Remete, Széchenyi, Malý a Velký Hárs nebo také chráněná krajinná oblast Buda. Najdete zde i dominantu Budínský hrad, který se majestátně tyčí nad městem. V průběhu věků prošel tento hrad mnoha úpravami, nevyhnuly se mu nájezdy Turků nebo bombardování za 2. světové války.

Dnešní podoba hradu nedosahuje již takových rozměrů, jako tomu bylo v minulosti. V roce 1987 byl Budínský hrad zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. V současnosti na hradě působí Historické muzeum Budapešti, Národní knihovna a Maďarská národní galerie.

Budapešť

Z hradu dojdete procházkou na nedalekou Rybářskou baštu. Její bílé stěny a množství špičatých věžiček, na někoho působí spíše rozpačitým dojmem, jinému může připadat jako z pohádky. Z jejich hradeb budete mít krásný výhled na Dunaj a protilehlou část města Pešť.

Pešť

Na levém břehu Dunaje se rozkládá spíše rovinatá část města – Pešť. Za návštěvu určitě stojí nejznámější dominanta a symbol města Parlament. Jedná se o nepřehlédnutelnou budovu, jež je považována za největší budovu v celé zemi vůbec. Parlament má 691 místností, je 268 metrů dlouhý a tyčí se do výšky 96 metrů.

Budapešť

Mezi další památky, které můžete v této části města navštívit patří rozhodně bazilika Sv. Štěpána, do které mají turisté přístup zdarma. Náměstí Hrdinů, kde se mimo jiné můžete vyfotografovat u nápisu „Budapešť“. Andrásyyho třída, která je nejznámější ulicí města, najdete na ní spousty obchodů i luxusních značek. A v neposlední řadě také hrad Vajdahunyad, kde najdete krásná zákoutí k odpočinku v jeho přilehlém parku.

Co do množství architektonických skvostů a památek je hlavní město Maďarska opravdu bohaté. Město má své kouzlo ve dne, ale pokud se nechcete ochudit o opravdu jedinečný zážitek, musíte jej navštívit i v noci – osvětlení je opravdu překrásné.

Budapešť

Po Budapešti se můžete jednoduše pohybovat městskou hromadnou dopravou, do které spadá i plavba lodí po Dunaji. Ať už si zvolíte vyhlídkovou plavbu nebo pouze převoz městskou hromadnou dopravou, určitě tento jedinečný zážitek nemůžete vynechat. V hlavním městě se rovněž nachází nejstarší linka metra na evropském kontinentě, která funguje dodnes. Zachovala si svou historickou atmosféru, jak na jednotlivých zastávkách, tak i její vlakové soupravy.

Perla Dunaje je mimo jiné i lázeňským městem, vyvěrá zde přes 120 termálních pramenů, které svou vodou zásobují desítky lázeňských komplexů. Zdejší lázně jsou charakteristické i svou nádhernou architekturou a za návštěvu stojí i ty, které si zachovávají původní podobu z dob, kdy město ovládali Turci. Lázně Szechényi jsou nejznámější maďarské lázně a zároveň i ty největší v Evropě.

Budapešť

Jak jinak svou cestu po Budapešti zakončit než nákupem suvenýrů. Nejlepším místem k tomu je Velká tržnice, kde najdete veškeré kulinářské speciality i místní výrobky. Nic nezkazíte nákupem vyhlášeného koření sladké papriky či vína Tokaj. Ochutnat zde můžete i tradiční pokrmy jako je guláš, langoše či parklet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *