Rubriky
Česká republika

Adršpašské skály – skalní město

Adršpašské skály nalezneme v obci Adršpach v CHKO Broumovsko.
Okruh skalním městem je dlouhý 3,5 km a k jeho projití byste si měli vymezit zhruba 3 hodiny. Trasa je vedena po zelené turistické značce.


 
Vstup do skalního města je přes vstupní bránu, kde se taktéž nachází pokladna. Zvýhodněné vstupenky s nižší cenou je možné zakoupit předem online. Online vstupenky mají přednostní právo. Tím se vyhnete čekání v případě, že je kapacita návštěvníků překročena. Placené parkování a rychlé občerstvení je hned vedle areálu. 
 
Okruh začíná u zatopeného lomu tzv. Pískovna. Kolem něj si můžete projít turistický okruh dlouhý 1,5 km. Poté se vydáte do samotného skalního města. Zde již začnete s prohlídkou skalních útvarů. Některé skalní útvary jsou pojmenovány a označeny šipkami.

Adršpašské skály

Džbán

První pojmenovaný skalní útvar nese název Džbán. Jedinečné skalní okno vytváří vlastně „ucho“ džbánu.  

Homole cukru

Patří bezesporu k nejzajímavějším skalním útvarům adršpašských skal. Její název byl odvozen od tvaru, který připomíná cukrovou homoli, která je však postavena vzhůru nohama. Její menší průměr ve spodní části může budit dojem, že skála každou chvíli přepadne. Tento problém vyřešili návštěvníci tak, že skálu podpírají klacíky.

Adršpašské skály

Gotická branka

Byla postavena v roce 1939 společně se sítí turistických chodníků, mostů, lávek, schodišť. Jedná se o původní vstup do skal. Předchozí skály byly tzv. „Skalním předměstím“.

Sloní náměstí

Ptáte se odkud se vzal tento název? Stačí zapojit svoji fantazii a pozorně se rozhlédnout kolem sebe. Hned najdete několik dospělých slonů i malých slůňat.

Čertův most

Jeho klenba se tyčí do výšky 21 metrů. Se svojí výškou obsadil 2. místo v kategorii Nejvyšší přírodní skalní mosty v ČR.

Busta Johanna Wolfganga Goetha

Je připomínkou na jeho návštěvu skal v roce 1790 a byla odhalena roku 1932.

Velký vodopád

Tento vodopád padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů.

Adršpašské skály

Jezírko, plavba lodí

V polovině 18. století zde bylo postaveno stavidlo k zadržování vody. Jezírko sloužilo ke splavování vytěženého dřeva. V roce 1857 se jezírko přeměnilo na turistickou atrakci. Od té doby zde lze podnikat plavbu na loďkách. Plavba je zpoplatněna 50 Kč. Odtud se vydáte zpět stejnou cestou na křižovatku před Hromovým kamenem, kde pokračuje trasa okruhu tzv. Nová partie. Ta byla otevřena  pro turisty roku 1890.

Milenci

Jedná se o nejznámější a nejvyšší skalní útvar v Adršpašských skalách. Výška tohoto souskalí dosahuje téměř sto metrů. Mezi postavou Milence a Milenky lze pozorovat deset metrů vysokou skulinu. První výstup na tuto věž byl učiněn v roce 1923.

Vyhlídka na Starostu

Zde se nám vyjevuje velkolepý pohled na paní Starostovou, pana Starostu a masiv Štěpánské koruny. Tyto věže byly zdolány již ve 20. letech minulého století. Z vyhlídky sejdete dolů po příkrých schodech, projdete úzkou soutěskou nazvanou Myší díra a vydáte se k Ozvěně. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *