Rubriky
Česká republika

Hradec nad Moravicí – perla Jesenicka

Hradec nad Moravicí je krásné městečko v Moravskoslezském kraji. Nachází se zde Bílý zámek s věží, ke kterému vede impozantní historická brána z červených cihel.

Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí

Nad řekou Moravicí na nízkém návrší stojí Zámek Hradec nad Moravicí. Je to bílá stavba postavena v klasicistním slohu skládající se z Bílého zámku a Bílé věže. Výstavba začala v polovině 11. století a dále pokračovala v dalších staletích. Původně se zde nacházelo hradiště a k výstavbě zámku dal popud rod Přemyslovců.

Zámek během staletí několikrát vyhořel a byl znovu vystavěn až do dnešní podoby. Poblíž Bílého zámku je stavba z červených cihel, která se nazývá Červený zámek. Ten měl být později rozšířen, na to však nedošlo. Stavba pochází z 19. století. V letních měsících ji obepínají zelené větve břečťanu, které působí kontrastním dojmem. Skládá se z Červeného zámku, Brány a Hodinové věže.

Hradec nad Moravicí

Vnitřní prohlídka zámeckých prostor obsahuje reprezentační a soukromé salony, hostinské apartmá a galerii. Pod zámkem teče řeka Moravice a u vstupu je umístěna restaurace. Město není příliš velké, ale dýchá historickou atmosférou. Často se zde pořádají svatby nebo významné události.

Okolí Hradce nad Moravicí  

V okolí najdete několik zajímavostí. Bezručovu vyhlídku umístěnou v lesích nad městečkem a Rozhlednu Šanci na blízkém kopci. Navštívit můžete také Weisshuhnovu papírnu, která se skládá z několika mlýnů u řeky a náhonu. Pochází z 19. století.

Hradec nad Moravicí

Poblíž Hradce nad Moravicí je Zámek Raduň a Zámek Kravaře. Jsou vystavěny v novogotickém a barokním slohu. Kolem nich se rozprostírají rybníky s romantickou přírodou.

Přehrada Kružberk vybízí ke koupání a letním sportům. Je zde také cvičná horolezecká stěna a několik turistických stezek, po kterých se můžete projít v přírodě a prohlédnout si místní zajímavosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *