Rubriky
Česká republika

Moravský Schönbrunn a kraj Moravského Toskánska

• Délka: 25,6 km
• Vhodný dopravní prostředek: Jízdní kolo
• Časová náročnost: 3,5-4,5 hodiny podle délky zastávek
• Zajímavá místa: Statní zámek Milotice, Srdce Moravského Toskánska, Partyzánský les, Strážovický kopec, Aeroklub Kyjov
• Náročnost: 3/5

Oblast, do které se dnes vydáme zažívá v posledních letech neobvyklý boom. Ještě před pár lety by si nikdo z místních ani v nejmenším nepomyslel, že krajina, ve které se narodili, bude jednou patřit mezi 50 nejkrásnějších míst na planetě Zemi. A přece se tak stalo.

K takovému závěru došel alespoň renomovaný časopis Condé Nast Traveller. Hlavní zásluhu si zde oprávněně připisují fotografové, jejichž fotografie doslova obletěly celý svět. Přilákaly tak na jižní Moravu turisty i z těch nejzazších koutů světa, jako třeba skupinku turistů ze Singapuru, se kterou jsme se náhodou setkali při jednom z našich výletů. Naštěstí jsou veškerá zajímavá místa v této oblasti strategicky rozeseta a nápor turistů není tak velký, že byste se měli cítit jako v centru Českého Krumlova. Narazíte zde spíše na místní obyvatele, milovníky vína, folklóru, skutečné příznivce krajinářského fotografování a obdivovatele tohoto jedinečného kraje.

Ještě předtím než usedneme za řídítka

Náš výlet je dlouhý téměř 27 km, proto volíme jízdní kolo jako přemisťovací prostředek. Na naší trati budeme míjet občerstvovací stanice, které jsou otevřené i mimo pracovní dny, proto není potřeba sebou brát nijak velké zásoby. Z části naše cesta povede po cyklostezce, ale budeme čas od času využívat i silnice s mírným provozem. Terén je převážně asfaltový a kopcovitý, proto doporučujeme nasednout za řídítka trekingového bicyklu, ale zvládnete to i se silničním nebo horským kolem.

Milotice a Moravský Schönbrunn

Výchozí bod našeho výletu bude obec Milotice, které se nacházejí asi 6 km jižně od města Kyjov. Pokud přijíždíte automobilem, můžete využít placené parkoviště před zámkem Milotice, kde za osobní automobil zaplatíte 50 Kč/den. Pokud byste chtěli ušetřit můžete zaparkovat na několika odstavných místech v obci.

Zámek v Miloticích

Historie obce lze odhadovat až do 11. století, první písemné zmínky pocházejí až z roku 1341. Název Milotice vypovídá o původním vlastníku osady – Milotovi. Tato obec byla v minulosti sídlem uherského rodu Serényiů a nachází se zde státní zámek Milotice z druhé poloviny 16. století. Tento barokní zámek je také nazýván perlou jihovýchodní Moravy. Dominantou je hlavní schodiště, ze kterého je možné vidět na celý park. Ten, kdo již navštívil zámek Schönbrunn ve Vídní, nepochybně najde mnoho podobností v menším měřítku mezi tímto a vídeňským klenotem. Návštěvu čestného nádvoří, jízdárny, konírny, bažantnice, dvou oranžérií a francouzského barokního parku byste rozhodně neměli vynechat. Komentované prohlídky zámku jsou placené, většina míst je však veřejnosti přístupná zdarma. Většina míst sice není s jízdním kolem přístupná, můžete je ale bezpečně nechat ve stojanech na čestném nádvoří, které je pod dohledem kamerového systému.

Kromě nasávání skvostné architektury a dechberoucí krásy v zahradě můžete využít možnosti vyzkoušet si barokní kostýmy a zážitek z návštěvy si tak ještě umocnit. Kromě toho bývá v letních měsících v provozu i letní kino, které dělá z návštěvy opravdu nezapomenutelný zážitek.

Vyrážíme na cestu

Pokud jste tento komplex dostatečně prozkoumali můžeme konečně šlápnout do pedálu a vyrazit za dalšími skvosty. Pokud ne, nesmutněte. Na závěr naší cesty se k zámku ještě vrátíme. Vyrážíme severní směrem, tedy po cyklistické stezce s názvem Kláštěrní, která začíná hned naproti milotického zámku. Za nedlouho se dostaneme do obce Svatobořice-Mistřín a na rozcestí s cyklistickou stezkou vedoucí z Kyjova do Mutěnic.

Zde se také nachází Restaurace Na Nádraží, kde je možné se občerstvit. Po minutí této spojnice mezi Kyjovem a Mutěnicemi budeme pokračovat po Nádražní ulici až ke kulturnímu domu. Odtud zahneme doleva a budeme pokračovat podél hlavní silnice okolo románského kostela Navštívení Panny Marie ze 13. století. Budeme-li pokračovat dále, dostaneme se až na konec obce, kde budeme pokračovat ještě asi 2 km než se dostaneme k tzv. Rajčatárně a vstoupíme do samotného srdce Moravského Toskánska, které se nachází nedaleko obce Šardice. O vhodnosti či nevhodnosti použití tohoto názvu nás přesvědčila místní struktura krajiny, flóry a fauny během několika dalších okamžiků.

Srdce Moravského Toskánska

Odbočujeme tedy doprava a pokračujeme mírným stoupáním. Po obou stranách se nám již začíná vykreslovat jedinečná vlnitá krajina a poznáváme první místa z fotografií, které jsme dříve zahlédli na internetu.

Moravské Toskánsko

Tady je cesta z kopce dolů trochu pohodlnější, ale v prudké klesání musíme kličkovat mezi výmoly a vyhnout se do toho autům na tak úzké cestě byl mnohdy oříšek. Pokračujeme však dále údolím a nestačíme počítat kolik remízků, hájků, biokoridorů a biopásů tady po úbočích kopců vlastně je. Za jednou ze zatáček se nám odhalila bílá kaplička se stříškou z pálených střešních tašek zasazená do pole jen několik metrů od cesty. Jednoduchost této kaple navozující klid a mír s pozadím připomínající rozbouřené moře bylo nejspíš jedním z důvodu, proč si ji fotografové tak oblíbili.

Moravské Toskánsko

V blízkém okolí se nacházejí další dvě kaple podobného provedení. Obě se nacházejí na jižním svahu stražovického kopce. Nám se je ale podařilo zahlédnout až později z letadla. Neujedeme ani kilometr a nalézáme další zachovalou kapličku, která je tentokrát skryta několik metrů od cesty uprostřed malého lesíku a obrostena břečťanem. Toto chladné místo jsme zvolili jako zastávku k doplnění sil před zdolání nejvyššího vrcholu naší cesty – Stražovják. Při rozjímání jsme zjistili, že lesík byl během druhé světové války útočištěm partyzánů v této oblasti. Ostatně o tom svědčí i pomník, nacházející se po levé straně na konci lesa.

Jestli jste posbíraly všechny síly, co vám zbyly, můžeme pokračovat v objevování. Na rozcestí u obce Stavěšice zahneme doprava a po minutí hřbitova nás čeká asi 1,5 km dlouhé stoupání. Motivací nám můžou být pohledy na celou Slováckou oblast. Pod vysílačem Babí lom, který se nachází na vrcholu tohoto kopce, se ve výšce 350 m nachází malá odstavná plocha nazývána Babylon, sloužící pro projíždějící řidiče ke krátké zastávce. Moravské Toskánsko je odtud jako dlani. Dostatečně bystří jedincí si nepochybně všimnou zámečku, který se schovává za stromy na jihu a který byl výchozím bodem našeho výletu. O dalších krásách, které je možno zahlédnout by se dalo psát do nekonečna, nejlépe proto uděláte, když se na to pojedete podívat sami.
 

Rychlý průjezd Kyjovem s nečekaným zpestřením

Profil naší cesty nyní působí o něco příznivěji. Z Parkoviště Babylon pojedeme až do Kyjova pěkným sešupem. Proto si prosím zkontrolujte správnou funkci brzd, ať neskončíte za první zatáčkou v mezi. Kyjovem jen rychle projedeme a na konci kruhového objezdu použijeme první výjezd. Projedeme okolo místní sklárny a přes železniční přejezd, který se spíše podobá skokanskému můstku opustíme Kyjov. Než se ale vrátíme zpět do Milotic, uděláme si krátkou zastávku v místním aeroklubu. Bar s občerstvením sice není moc bohatý, ale pivo nebo kávu vám tady o víkendu rádi udělají.

Radnice v Kyjově

Cílová rovinka

Jenom co jsme vybrali několik prudkých zatáček jako ze závodního okruhu, vjíždíme do obce Milotice. Naši cestu lemuje cihlová zídka zámeckého parku a nám se již naskytuje známý pohled. Sladkou tečku za celým výletem můžete udělat v zámecké kavárně a vychutnat si tak třeba dortík v obklopení této moravské perly.

Návrh programu na zbytek dne

Budete-li mít štěstí můžete zůstat do pozdních hodin a navštívit již zmiňované letní kino nebo zbytek času můžete věnovat návštěvě jedné z vinařských čtvrtí v okolí, kde vám místní vinaři rádi představí svá nejlepší vína při degustaci u nich ve sklepě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *