Rubriky
Zahraničí

Výlet do koncentračního tábora v Osvětimi a solných dolů Wieliczka

Zajet si na výlet do koncentračního tábora zní trochu jako morbidní záležitost. Přesto by tuto cestu měl zkusit vykonat každý, už jen proto, abychom si připomněli, které etapy našich dějin by se neměly opakovat. Koncentrační tábor v Osvětimi je hojně navštěvován nejen turisty, ale také se zde natáčejí filmy s nacistickou tématikou. Je dobré výlet do těchto míst spojit s nedalekými solnými doly ve Wieliczce, jejichž zajímavá prohlídka vás osvěží a doplní energii.

Koncentrační tábor Auschwitz

Návštěva koncentračního tábora v Osvětimi je velmi emotivním zážitkem, který zanechá svou stopu na každém. U vchodu do tábora se platí vstupné. Poté projdete slavnou bránou s nápisem Arbeit macht frei, kterou jste už určitě viděli v nějakém z dokumentů nebo filmů. Již u vstupu si všimnete po zemi táhnoucích se kolejí, které jsou rozmístěny po celém areálu. Po těchto kolejích přijížděli vězni v transportech z celé Evropy.

Osvětim

Koncentrační tábor se skládá ze soustavy nízkých dlouhých cihlových budov, které se nazývají baráky. V exteriérech uvidíte palandy vězňů, které jsou vybaveny velmi bídně. Je zde umístěno několik expozic. V jednom z baráků najdete výstavu bot a vlasů odejmutých vězňům. Po této prohlídce následuje lékařský dům nechvalně proslulého doktora Mengeleho. Dominantou areálu je obrovská pec, která sloužila jako plynová komora.

Plynová komora

Prohlídka osvětimského tábora je krátká a nezabere vám celý den, proto si zajeďte také do nedalekých solných dolů v obci Wieliczka.  

Solné doly Wieliczka

Solný důl Wieliczka je v provozu od 13. století až do nedávné doby, kdy se v dole těžit přestalo. Je to jeden z nejstarších solných dolů na světě. Dnes slouží jako turistický cíl. Prohlídkovou trasou vás provede zkušený průvodce, který vám povypráví o historii dolu a pověstech, které jej provázejí.

V rámci expozice jsou ve výklencích a šachtách umístěny různé sochy permoníků a postav, spojených se životem a příběhy lidí, kteří v dole pracovali. Nachází se zde také solné jezero a krásné krápníkové útvary, které vytvořila kapající voda se solí. Na konci prohlídky vás čeká překvapení. Po putování v nízkých tunelech dojdete do krásné rozlehlé haly vytesané v podzemních prostorech s křišťálovými lustry a kamennými sloupy. Spatříte zde také kamenné schodiště a dvě kaple. V hale je i obchod, kde si můžete zakoupit suvenýry vytvořené ze soli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *