Hrad Kašperk je díky svému kouzlu i okolní nádherné přírodě vyhledávaným turistickým cílem po celý rok. Nachází se na Šumavě na Klatovsku 3 km od obce Kašperské hory a pyšní se hned několika prvenstvími – byl vybudován na kopci vysokém 886 m a tím se stal nejvýše položeným hradem u nás a také je unikátní dochovanou gotickou památkou, která nebyla od 15. století slohově upravována. Pokud jste viděli vánoční pohádku Anděl páně 1, okamžitě pochopíte neopakovatelné kouzlo Kašperku i okolní krajiny.
Kašperk, původně Karlsberg, byl založen římským císařem a českým králem Karlem IV. stavba započala roku 1356 a trvala pouhých 6 let. Tak jako ostatní hrady sloužil k obranným účelům, strážil hranici s Bavorskem, naleziště zlata i známou obchodní cestu – Zlatou stezku.
Je považován za udržovanou zříceninu a je i v současnosti neustále renovován a opravován. Je možné ho navštívit na podzim i v zimě po předchozí rezervaci v počtu minimálně 5 osob a maximálně 10 osob. K hradu je dobrá dostupnost, autem přijedete na parkoviště a pak příjemná procházka asi 1,5 km dlouhá Vás přivede až ke hradu, vhodné i pro rodiny s kočárky.
Zimní akce na Kašperku
Velkou atrakcí lákající turisty jsou v termínu od 28. 12. 2022 do 1. 1. 2023 prohlídky hradu se zimní tématikou. Každý rok jsou jinak tematicky zaměřené, letos budou věnovány ukázkám způsobu vytápění středověkých hradů i na zábavu a zimní život tehdejších obyvatel. Jeho nedílnou součástí v zimě byl boj s mrazem.
Vytápělo se hlavně kachlovými kamny, krby, někdy přenosnými rošty s topivem, které byly pravděpodobně příčinou velkého požáru v 15. století, hrad Kašperk byl poté renovován a přestavěn do pozdně gotické podoby. Předpokládaná teplota na hradě v zimě byla 10 až 15 stupňů, z toho je zřejmé, že tehdejší obyvatelé byli mnohem odolnější než současná populace. Při těchto zimních prohlídkách shlédnete i šašky z doby Karla IV, kteří představí svéráznou formou pravidla středověké etikety.