1491ZOBRAZENÍ

Zámek na ostrohu Jánského vrchu. Stojí na základech hradu založeného na konci 13. století. Majiteli hradu byli vratislavští biskupové a arcibiskupové, kteří jej užívali také jako své sídlo. V polovině 15. století byl hrad dobyt Husity a krátce na to z příkazu vratislavského biskupa zbořen. Pozůstatky hradu se na začátku 16. století staly základem gotického zámku Jánský vrch. Dnešní podoby se zámku dostalo až na konci 18. století po rozsáhlých stavebních úpravách. Rozsáhlý zámecký park pochází z přelomu 18. a 19. století. Dnes je zámek i park přístupný veřejnosti.
 
Co ukrývají zámecké zdi?
Neprávem trochu opomíjený zámek Jánský vrch toho návštěvníkům nenabízí málo. Historické interiéry jsou plné dobového zařízení a vzácných sbírek nashromážděných v době od 16. do 19. století. Velice zajímavá je například sbírka dýmek. Zámek je jedinečnou možností, jak nahlédnout do stylu života vratislavských biskupů.
Velkému zájmu se těší i prostory v minulosti tvořící hospodářské zázemí zámku. Je to hlavně kaple, kuchyně, jídelna služebnictva a byt správce. V letních měsících vám prohlídku zámku zpestří krátký koncert. Hudební tradice zámku ostatně sahají hluboko do minulosti. V 18. století tu dokonce načas působil hudební skladatel Karl Dittersdorf.
Prohlídka zámku je rozdělena dvou okruhů. V rámci prvního můžete vidět zmíněné místnosti vratislavských biskupů. V rámci druhého okruhu můžete obdivovat hospodářské prostory. 
 
Po silnici, nebo po kolejích?
Do města Javorník se bez problémů dostanete vlakem i autobusem, stačí jen najít odpovídající spojení na adrese www.jizdnirady.cz.
Z železniční stanice vás pak čeká jeden kilometr cesty, z autobusové stanice jen tři sta metrů. Motoristé by měli zamířit po komunikaci číslo 60 směrem od Jeseníku do Javorníku. Parkování pro osobní automobily i autobusy je necelých tři sta metrů o zámecké brány.

OTVÍRACÍ DOBA
IV. a X. v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin. V. až VIII. denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin. IX. denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Návštěva v jiných termínech je možná po předchozí telefonické domluvě.

VSTUPNÉ
První trasa stojí dospělého návštěvníka 40 korun, dítě 20 korun. Druhá trasa stojí dospělého návštěvníka 20 korun, dítě 15 korun.