455ZOBRAZENÍ

Zajímavý skalní hrad na kraji Českého ráje, údajně jeden z nejkomplikovanějších v naší zemi. Podoba Valečova je totiž silně ovlivněna pískovcovými skalami, v nichž je zčásti vytesán a z části vystavěn.
Hrad byl založen na začátku 14. století. Během první epochy sestával ze světniček vytesaných ve skále a z dřevěné budovy. Za husitských válek patřil husitským hejtmanům Bernartovi a Bartošovi z Valečova, dokonce se tady do dnešních dob dochovalo rozsáhlé opevněné zimoviště, v němž přebývali husitští vojáci.
Roku 1433 byl celý Valečov vypálen, o čemž svědčí dodnes patrné stopy po požáru. V následujících letech byl znovu vystavěn, tentokráte z kamene. Za vlády Jiřího z Poděbrad patřil hrad Vaňkovi z Valečova, podkomořímu královských měst známému z románu Aloise Jiráska Husitský král. Hrad poté často střídal majitele a v 16. století se o něj dokonce přeli hned dva šlechtici. Za Albrechta z Valdštejna (erb na obrázku) byl Valečov roku 1652 připojen k panství Mnichovo Hradiště a začal pustnout. Některé skalní světničky však byly obývány ještě na začátku 20. století.
 

Co najdete ve skalách?
Valečov je skrytý v lesích, ale vede k němu kupodivu velmi příjemná cesta. Dokonce je bodem na dobře značené turistické stezce. Návštěvníci tu mohou vidět vše, co zbylo ze slavného husitského hradu - předhradí se skalními obydlími, vězením a hladomornou, hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami. Zajímavá je i vyhlídka, odkud je možné přehlédnout široké okolí. Ve vstupní expozici je k vidění výstavka archeologických nálezů ze sbírek Okresního muzea v Mladé Boleslavi.
 
Po svých nebo vozem?
Přímo k Valečovu nejezdí autobus ani vlak. Autobusová zastávka je necelé dva kilometry daleko v Bosni, železniční stanice je pět kilometrů odtud v Mnichově Hradišti. Podrobné informace a jízdní řády najdete na adrese www.jizdnirady.cz.
Motoristé se k Valečovu dostanou přes Mnichovo Hradiště, u města je odbočka vpravo na silnici číslo 268 téměř až k hradu. Druhou možností je příjezd od Jičína po silnici číslo 16 přes Sobotku až do Horního Bousova, odtud na silnici číslo 268 téměř až k hradu. Přímo pod Valečovem je placené parkoviště pro automobily i autobusy.
 
Krčma Tábor
Chuť po dobrém moku byla v Češích odjakživa. Nejinak tomu bylo i v případě obyvatel Valečova. Dobové kanály vyprávějí, že hradním pánům a jejich pochopům chyběla krčma natolik, že se rozhodli vystavět si vlastní. Dřevěná putyka pod hradem nesla pro husitskou minulost hradu název Tábor a údajně v ní nejeden hradní služebník propil, co mohl.

OTVÍRACÍ DOBA
I. až IV. sobota, neděle od 10 do 16.30 hodin, V. až VIII. denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin, IX. denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, X. až XII. sobota, neděle od 10 do 16.30 hodin, jindy po předchozí telefonické domluvě.

VSTUPNÉ
Valečov je celkem levným hradem. Dospělý návštěvník zaplatí vstupné ve výši 20 korun, dítě zaplatí 10 korun.