Makedonština

spory ohledně státní autonomie, názvu, jazyka ji doprovázejí po celou dobu její existence. Diskuse o plnohodnotnosti makedonštiny jako svébytného jazyka jsou do jisté míry stále aktuální, a to jak na poli národně-politickém, tak na poli filologickém. Sousední státy svůj postoj ..

Skanzen ZUBRNICE

Kam jinam byste se chtěli vypravit za tradiční venkovskou architekturou Českého středohoří než do vsi Zubrnice. Právě tady se nachází nádherný skanzen, který tvoří jedinečný komplex lidových staveb. Zajímavé je, že většina z nich se nachází na místě, kde stála ..

Zřícenina hradu HAZMBURK

Vysoko nad Českým středohořím se tyčí zříceniny kdysi mocného hradu zvaného Klapý, dnes Hazmburk. Dominují mu dvě vysoké věže, Černá a Bílá.Nejstarší historie hradu je zahalená tajemstvím. Některé historické prameny hovoří o tom, že hrad byl odpradávna v královském ..

Hrad BEZDĚZ

Jeden z nejvýznamnějších českých hradů na kopci Velký Bezděz v Dokeské pahorkatině. Stavbu Bezdězu na čedičové homoli zahájil Přemysl Otakar II. v roce 1264. V roce 1279 byl na hradě Otou Braniborským vězněn mladý král Václav II. i s matkou Kunhutou. Právě za vlády ..

Tvrz ŽUMBERK

Zřícenina hradu na vysoké skále ve stejnojmenné obci. První zmínky o Žumberku pocházejí z roku 1318. Historické prameny hovoří o tom, že v prvních fázích existence hrad často měnil majitele. Na začátku 17. století tu dokonce vládli dva vlastníci, kteří se podle pověstí ..

Hrad ŽIROVNICE

Původně mohutný hrad byl později přestavěn na zajímavý zámek. Ale zpátky do nejstarších časů Žirovnice. Hrad byl založen ve 13. století, přesné datum historické prameny neuvádějí. První písemné zmínky pocházejí až z roku 1345, kdy byl v majetku pánů z Hradce. Na konci ..

Zámek Telč

Jedno z našich nejkrásnějších měst je právem zapsané do seznamu UNESCO. Může za to také zdejší nádherný zámek. Je postaven na základech malého královského hrádku, který ve druhé polovině 14. století získal vlivný rod pánů z Hradce a přestavěl ho na zvláštní vodní ..

zámek Dačice

Většina tuzemských zámků stojí na základech tvrzí a hradů. To se ale nedá tvrdit o Dačicích, protože jsou čistokrevným zámkem. Impuls ke stavbě krásného sídla vydali Albrecht a Ondřej Krajířové z Krajku, jejichž erb vidíte na obrázku. Stalo se tak někdy kolem roku ..

Hrad VALEČOV

Zajímavý skalní hrad na kraji Českého ráje, údajně jeden z nejkomplikovanějších v naší zemi. Podoba Valečova je totiž silně ovlivněna pískovcovými skalami, v nichž je zčásti vytesán a z části vystavěn.Hrad byl založen na začátku 14. století. Během první epochy ..

Zřícenina hradu TROSKY

Vysoko nad Českým rájem se klene jeho dominanta, tajemná zřícenina hradu Trosky na 488 vysoké čedičové vyvřelině. První zmínky o Troskách pocházejí z roku 1396. Hrad nechal vystavět tehdejší majitel Čeněk z Vartemberka, nositel tohoto krásného erbu.Na dvou sopečných ..

Zámek OPOČNO

Krásný zámek v Třebechovické tabuli. Na místě bývalého významného hradiště Slavníkovců byl postaven gotický hrad přemyslovských knížat zaznamenaný Kosmou v 11. století. Na jeho místě vyrostl za šlechtice Viléma Trčky v letech 1560 až 1567 renesanční zámek s arkádami. ..

Hrad KUNĚTICKÁ HORA

Dominanta kraje, mohutný hrad na vysokém skalním ostrohu. O nejstarší historii hradu není mnoho zpráv. Nejstarší hovoří o přelomu 13. a 14. století, kdy šlo zřejmě o královský hrad. V roce 1421 se Kunětické hory zmocnil husitský hejtman Diviš Bořek z Miletínka, který si ..

1 2 3 4 5 6 7 8 9