941ZOBRAZENÍ

Dominanta Znojma a jedna z nejnavštěvovanějších památek tohoto moravského města. Na místě dnešního areálu stál v 11. století gotický hrad Přemyslovců, jejichž erbovní znamení vám představujeme na obrázku. Hrad byl vystavěný na zbytcích malého strážního hrádku. Na začátku 18. století však byla opevněná stavba téměř celá zbořena a na jejích základech vyrostl skvostný barokní zámek. Později byl klasicistně upraven a ještě o několik let poté změněn na lazaret. Po roce 1910 ho odborníci upravili pro muzejní účely.
Město Znojmo, to však není jen zdejší zámek, ale také mnoho dalších památek. Znojemskému klášteru jsme věnovali samostatnou kapitolu, proto pojďme namátkou k dalším zajímavostem. Asi největší jsou stará sklepení v měšťanských domech z 15. až 17. století. Nacházejí se na náměstí a vstup do nich je přímo proti radniční věži.
 
Na hrad nebo zámek?
Opevněný areál hradu a zámku v sobě skrývá lákavé historické interiéry s unikátní malířskou výzdobou a dobovým mobiliářem. Po úpravách v roce 1910 byla budova zámku upravena potřebám muzea, v němž se nachází expozice mapující historii Znojemska. Součástí expozice jsou nejrůznější sbírky, mimo jiné sbírka starých tisků a nábytku, loveckých a vojenských zbraní nebo výstava vranovské a znojemské kameniny. Zajímavá je také prohlídka hradního podzemí a samotného hradu, v němž najdete expozice historie řemesel a přírodovědné sbírky. Kromě toho můžete navštívit místní lapidárium a nedávno zpřístupněnou rotundu. 
 
Kudy do Znojma?
Znojmo je velmi dobře dosažitelné vlakem i autobusem. Stačí si jen najít vhodné spojení, například na adrese www.jizdnirady.cz.
Železniční stanice je vzdálená 2 kilometry od areálu hradu a zámku, nejinak je tomu i v případě autobusové zastávky. Motoristé se do Znojma dostanou po komunikaci E 59 ze směru od Jihlavy a Moravské Třebové nebo po silnici číslo 53 směrem od Pohořelic a Brna (E 461). Parkoviště pro automobily i autobusy je jen pár kroků od areálu.

OTVÍRACÍ DOBA
V. o víkendech od 10 do 18 hodin, VI. až IX. denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

VSTUPNÉ
Každý dospělý zaplatí 35 korun, děti 15 korun, rodinné vstupné je 80 korun.