239ZOBRAZENÍ

Honosný biskupský zámek stojí na základech kamenného gotického hradu, který nechal ve 13. století postavit olomoucký biskup Bruno ze Schaumburka. Na přelomu 15. a 16. století byl hrad přestavěn na zámek, ale definitivní podobu zámecké stavbě vtiskla až přestavba na konci 17. století, kterou vedl biskup Karel Lichtenštejn. Právě jemu patřil erb na obrázku.
Zámek byl stavěn podle římských barokních vzorů. Okázalost byla znát úplně všude, na krásném exteriéru i v interiérech, kde vznikla celá řada reprezentativních místností - haly, sály, jídelny, knihovny a podobně.
V roce 1752 město Kroměříž vyhořelo a značné škody zaznamenal také zámek. Proto se muselo přistoupit k dalším opravám a přestavbám. Z této doby také pochází mnoho vnitřních maleb a štuků, které dnes mohou turisté obdivovat.
Město Kroměříž bylo původně jen malá osada na křižovatce obchodních cest. Ve 12. století se však stalo majetkem olomouckého biskupství a začalo se rychle rozrůstat. Kolem roku 1266 byla osada povýšena na město. Během husitských válek byla Kroměříž dvakrát dobyta husity, ale nakonec se vždy vrátila do biskupských rukou.
V roce 1643 se Kroměříže zmocnili Švédové a později ji vypálili valašští vzbouřenci. Poté se nakrátko opět vzmohla, ale v roce 1742 město obsadili Prusové. Trvalo dlouhé desítky let, než se Kroměříž opět dostala mezi významná města. V 19. století Kroměříž získala přezdívku hanácké Athény, protože byla centrem kultury a školství. Chloubou města není jen biskupský zámek, ale také další zajímavé stavby. Jmenujme namátkou například renesanční radnici a biskupskou mincovnu.
 
Čím se chlubí Kroměříž?
Půvabný kroměřížský zámek toho návštěvníkům nenabízí málo. Nejsou to jen působivé exteriéry zámku, skutečné unikáty najdete také mezi jeho zdmi. Turisté mají na výběr z hned několika prohlídkových okruhů.
První trasa vede historickými sály, které jsou vybavené dobovým zařízením a nejrůznějšími sbírkami. Druhá trasa seznamuje návštěvníky s místní obrazovou galerií. V té najdete díla tuzemských i zahraničních umělců, například Tiziana, Dycka nebo Cranacha. Třetí trasa nabízí prohlídku otevřené zahradní budovy a čtvrtá vám dovolí vyšplhat se na zámeckou věž. Za návštěvu rovněž stojí Podzámecká zahrada rozkládající se na 60 hektarech. Byla založena v roce 1665 a najdete v ní nejen krásnou přírodu, ale také hned několik empírových staveb a malou ZOO.
 
Rubanica
Nedaleko od Kroměříže je místo, jemuž se říká Rubanica. Jen málokdo ví, proč se jmenuje zrovna takto. Ale my vám to prozradíme.
Když táhli husité v roce 1423 na Kroměříž, vedla jejich cesta přes malou ves Kvasice. Tady měl tvrz rytíř Milota z Benešova, který nemohl husitům přijít na jméno. Kudy chodil, tudy proti kališníkům bojoval. Není divu, že se husité rozhodli kvasickou tvrz dobýt.
Podle historických pramenů ji dobývali dlouhé tři dny a k ničemu to nevedlo. Až když sem přijel samotný Jan Žižka z Trocnova, podařilo se husitům tvrz podpálit a pak do ní i vniknout. Obránci včetně Miloty byli pobiti.
Milotově manželce Anně se však podařilo utéci. Společně s několika nejbližšími pobrala nejcennější věci a utekla do sklepení, kde začínala tajná chodba. Proběhla jí a vylezla právě v místech, kterým se dnes říká Rubanica. Tam už však čekali husité, kterým kdosi tajné místo prozradil. Bez ohledu na to, že šlo o ženu, Annu a její čeládku bez milosti porubali. Proto Rubanica.

OTVÍRACÍ DOBA
IV. a X. v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin, V., VI. a IX. denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, VII. a VIII. denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin. Zámecká zahrada otevřena celoročně.

VSTUPNÉ
1. trasa - dospělí zaplatí 60 korun, děti 30 korun. 2. trasa - dospělí zaplatí 30 korun, děti 15 korun. 3. trasa - dospělí zaplatí 10 korun, děti 5 korun. 4. trasa - dospělí zaplatí 40 korun, děti 20 korun.

CESTOU NECESTOU
Město Kroměříž je dobře dosažitelné vlakem i autobusem. Stačí jen vyhledat vhodné spojení na www.jizdnirady.cz. Motoristé se mohou do Kroměříže dopravit po komunikace číslo 47 z Vyškova (D1 z Brna) nebo z Hulína (číslo 55 z Přerova nebo z Uherského Hradiště).