424ZOBRAZENÍ

Jeden z nejromantičtějších tuzemských zámků nedaleko Hradce Králové. Nechanický hrádek není žádným staříkem. Byl vybudován v letech 1841 až 1854 pro hraběte Františka Adama Harracha, jehož erb můžete vidět na obrázku.
Karlu Fischerovi, který stavbu prováděl, posloužil jako předloha anglický zámek Grewe Hall. Také interiéry jsou Fischerovou prací. Kamenickými pracemi se na výzdobě zámku podílel Josef Kranner, sochařskou práci zastal Josef Max. Vybavení interiéru tvoří řada předmětů dovezených z anglických zámku. V okolí zámku je rozlehlý park v krajinářském stylu a také nádherná obora.
 
Čím se chlubí Hrádek?
Pohádkovým dojmem působící zámek nabízí mnoho zajímavostí především v interiérech. Ty jsou unikátní už svou výzdobou a architektonickými prvky. Najdete tu dobové zařízení i předměty mnohem starší, dovezené z anglických zámků (Wels, Eschelberg a Mühlgrub).
Nejkrásnějšími částmi zdejších interiérů jsou knihovna, schodištní hala, sakristie, kaple sv. Anny, obrazárna a samozřejmě i Zlatý a Rytířský sál. Mezi další místnosti, které byste při prohlídce zámku neměli minout bez povšimnutí, patří Mühlgrubský pokoj, herna, lovecký, orientální a dětský pokoj a apartmá hraběte a hraběnky.
Pro trochu relaxace můžete zamířit do rozlehlého zámeckého parku nebo si zahrát golf, kurty jsou v těsné blízkosti zámku. 
 

Autobusem nebo autem?
K Hrádku u Nechanic se dostanete autem nebo autobusem. Autobusová zastávka je jen tři sta metrů od zámku. Podrobné informace naleznete na adrese www.jizdnirady.cz.
Motoristé by se měli vydat přes Hradec Králové západně směrem na vesničku Stěžery, dále na Radílkovice a Hrádek. Placené parkoviště je kousek od zámku.

OTVÍRACÍ DOBA
IV. a X. v sobotu, neděli a o svátcích od 9 do 16 hodin (jen malá trasa), V. až VIII. denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, IX. denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Hromadné návštěvy mohou zámek navštívit i mimo termíny, ale musí se předem objednat.

VSTUPNÉ
Výše vstupného je následující: první trasa stojí dospělé 40 korun, děti 20 korun, školky 5 korun. Druhá trasa přijde dospělé na 60 korun, děti na 30 korun. V případě kulturních akcí je příplatek 20 korun pro dospělé a 10 korun pro děti. Vstupné na výstavy činí 10 korun.