900ZOBRAZENÍ

Zřícenina hradu na vysoké skále ve stejnojmenné obci. První zmínky o Žumberku pocházejí z roku 1318. Historické prameny hovoří o tom, že v prvních fázích existence hrad často měnil majitele. Na začátku 17. století tu dokonce vládli dva vlastníci, kteří se podle pověstí nemohli shodnout na jednotném názoru. Poslední šlechtická bota hrad opustila kolem roku 1700, ale i po tomto roce byl Žumberk obýván, a to chudinou. Na konci 18. století už byl hrad zmiňován jako pustý a postupem času zcela zchátral. Dnes odborné prameny uvádí, že se jedná o jednu ze tří částečně opevněných vesnic ve střední Evropě, tedy o unikát první kategorie.
 
Co se skrývá v tvrzi?
Nejzajímavější je samotný systém opevnění Žumberku. Unikátní soubor tvrzí, hradeb a bašt se zasloužil o vyhlášení tohoto místo památkovou rezervací. Dvě krásně zrekonstruované bašty s opevněním můžete dokonce navštívit a obdivovat v nich expozici kamenných fragmentů.
Velké oblibě návštěvníků se těší také zdejší historické interiéry. Jde především o rožmberský salón, rytířský sál a gotické přízemí. 
 
Autem, autobusem nebo vlakem?
Do bezprostřední blízkosti tvrze se bohužel nelze dostat vlakem. Nejbližší železniční zastávka se nachází v Nových Hradech a je vzdálená od Žumberku téměř 10 kilometrů. Autobus zase jezdí do dva kilometry vzdálené vesničky se zvláštním jménem Žár. Podrobné jízdní řády se nacházejí na adrese www.jizdnirady.cz.
Vhodné spojení pro motoristy je po silnici E 55 nebo E 49 do Českých Budějovic, odtud po silnici číslo 156 směrem na Trhové Sviny a dále do vesničky Žár, kde je zapotřebí zabočit doleva k Žumberku.
Motoristé mohou přijet z dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, značená odbočka na Český Šternberk je přivede na silnici číslo 111, která vede přímo do Českého Šternberka. Placené parkoviště pro automobily i autobusy je tři sta metrů od hradu, hned vedle je přijatelná restaurace.

OTVÍRACÍ DOBA
IV. a X. v sobotu, neděli a o svátcích od 9 do 16.30 hodin, V., VI. a IX. denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, VII. a VIII. denně mimo pondělí 9 do 17.30 hodin. Návštěva v jiných termínech je možná po předchozí dohodě.
VSTUPNÉ
Každý dospělý zaplatí 30 korun, děti 15 korun.