614ZOBRAZENÍ

Kam jinam byste se chtěli vypravit za tradiční venkovskou architekturou Českého středohoří než do vsi Zubrnice. Právě tady se nachází nádherný skanzen, který tvoří jedinečný komplex lidových staveb. Zajímavé je, že většina z nich se nachází na místě, kde stála odjakživa. Pouze některé budovy sem odborníci přepravili. Zděné, hrázděné i roubené stavby, to všechno je tu možné vidět. Dominantou Zubrnice je kostel sv. Maří Magdaleny.
 
 
Co se skrývá za roubením?
Skanzen Zubrnice je na zajímavosti bohatý. Návštěvníci tu mohou obdivovat soubor lidových staveb typických pro České středohoří, které tvoří jednu útulnou vesnici. Nechybí tu vesnický obchod, zemědělské usedlosti, stará škola, kostely a vodní mlýn. V mnoha stavbách je možné vidět předměty, které v minulosti pomáhaly chudým lidem překonat každodenní starosti. Na starém zubrnickém nádraží se nachází malé železniční muzeum. Největší zajímavostí však je to, že právě v Zubrnici je poslední funkční teplovzdušná sušárna ovoce v regionu.
A pokud vás prohlídka skanzenu zmůže natolik, že zatoužíte po chvilce odpočinku, můžete zavítat do příjemné hospůdky ve starém stylu. Místní obsluha je více než příjemná stejně jako většina nápojů, které tu servíruje.
 
 
S jízdenkou, nebo s řidičákem?
Autobus jezdí do Zubrnic téměř až ke skanzenu, nedaleko odtud je i železnice. Přesné jízdní řády najdete na adrese www.jizdnirady.cz.
Motoristé mají také snadnou cestu, protože Zubrnice leží na frekventované silnici číslo 260 mezi Úštěkem a Povrty u Ústí nad Labem. Parkoviště pro osobní vozy a autobusy je u skanzenu.

OTVÍRACÍ DOBA
IV. a X. denně mimo pondělí a úterý od 9 do 16 hodin, V. až IX. denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin. Návštěva v jiném termínu je možná po telefonické dohodě.

VSTUPNÉ
Každý dospělý musí zaplatit 20 korun, děti mohou za dědictvím předků za 15 korun. Rodinné vstupné činí 55 korun.