581ZOBRAZENÍ


Pokud vás nebaví každý rok napakovat Škodovku do Chorvatska, jet těch dvacet kilometrů přes Slovinsko sedm hodin a dostat desítky neslušných nabídek od pouličních děv (které si v keřích vyplachují lůna petkami), rozhodně čtěte dál! Laskomat vám opět jednou dá pár cestovatelských tipů!

Tak, a je to tady – léto se nám zase jednou neúprosně blíží, a tak (alespoň ve snech) začínáme spřádat plány na nějaké ty akce – ať už sólové, rodinné, nebo s partou přátel. Pokud si vaše sny dosud neosahaly slovo „roadtrip“, měli byste mu dát šanci. Stojí to za to!

A jak takový roadtrip přežít v relativním zdraví? Záleží na vašem věku – jste-li ještě studenti na plný úvazek, asi se vám celkem zamlouvá představa stanování a pitek na plážích, s možností být uklízeči v pět ráno odehnán, přičemž následující úsek jednoduše odřídí ten, kdo má snesitelnější kocovinu. Pokud se nacházíte v poněkud dospělejší životní fázi, nevadí – pláže můžete nahradit hotelovým balkónem, anebo třeba koncertem cikád v nějakém pohodlném kempu.

Ať už je to, jak chce, tohle jsou body, které byste si před roadtripem měli odškrtnout:

Důkladně zmapujte terén!

Je ideální si vybrat jen jednu zemi, po které se budete pohybovat – autem je pohodlnější popojíždět kratší úseky (hlavně v případě té kocoviny) a vědět, kde je následující destinace. Je také fajn si rozplánovat, zda pojedete po okreskách nebo po dálnici – buď můžete obdivovat kolorit a riskovat případný útok místních banditů, anebo platit mýtné.

Čtěte!

Ale je celkem finančně přívětivé zapomenout na dvoukilové knižní průvodce s křídovými listy. Internet je v dnešní době opravdu mocný přítel a wi-fi máte na každé čerpací stanici – internet vám poskytne aktuální zkušenosti lidí, vaše cíle už navštívili – zjistíte tak třeba i místní akce v hotelech nebo restauracích, a třeba i to, kde natankujete levnější benzín – může to mít větší vliv, než by se zdálo!

Udělejte si soukromý rychlokurz ekonomie!

Rozvrhněte si peníze – je ideální si určit dílčí částky, které jste ochotní v každé z destinací utratit (a pak to dodržet), vyhnete se tak té příšerné závisti vůči ostatním, když už si v půli cesty nebudete moct koupit ani Cheeseburger za euro. Velkou část rozpočtu taky ušetříte, jste-li ochotní nabalit stan a alespoň párkrát jej použít.

Před odjezdem jsou pak klíčové ještě další dvě věci: zaprvé se ujistěte, že je vaše vymazlená čtyřkolka opravdu fit. Určitě není příjemné hodiny a hodiny stát na rozpálené, italské dálnici a držet levici v pozici lajku, aby vám někdo zastavil a odtáhl vás do servisu, kde vám opravář Giovanni vypíchne oči svou razantní gestikulací, a pak vás udá za týrání domácích mazlíčků.

Zadruhé si sbalte věci! Nabalte si úplně všechno, ale vůbec nic zbytečného – tohle je extra důležité obzvlášť, pokud jedete třeba v pěti lidech jedním autem: líčící kazeta se stovkou stínů by raději měla zůstat doma. A fén pro jistotu taky (vždyť je to roadtrip, tak přece můžete vystrčit hlavu z okýnka u auta).

Nezapomínejte, že všechno souvisí se vším, a že svět je zlej a možná vás párkrát kousne, ale brzy se naučíte nosit při sobě dezinfekci a šitíčko a rány si hned na místě záplatovat. Kromě toho vyrazit na roadtrip nejen, že neuvěřitelným způsobem utužuje vztahy, ale taky vám – opravdu více, než každoroční Chorvatsko – umožní se o lidech i tom kousavém světě naučit kvanta věcí. Takže: mapu, kompas, obvolávat kamarády, a jede se krotit!

Krásný den!