951ZOBRAZENÍ

Student mívá občas a většinou trvale hluboko do kapsy. Proto je každá ušetřená koruna dobrá. Velkou položkou jsou o prázdninách cestovní náklady. Přestože jako student, mládežník nebo vlastník nějaké studentské karty má mladý člověk různé slevy, cestování je přece jen dost nákladný koníček. 

Stopem

Stopování bohužel má mnoho nevýhod a rizik. Je značně zprofanované a neumožňuje prověření a seznámení se s cestujícím nebo řidičem. Obě strany vstupují do poměrně značného rizika. Dalším problémem je nevypočitatelnost cestovních možností. Stopování znamená naprosto neodhadnutelný časový předpoklad a stopař nemůže vědět, kdy se dostane na místo určení. Existují proto lepší možnosti.

Výběr předem

Stačí si na internetu zadat nějaké klíčové slovo jako spolujízda a hned se objeví mnoho možností. Na výběr je poměrně mnoho destinací a termínů. Weby tuto službu poskytují zdarma a je tedy jen na studentovi, aby si vybral. Přibližně se dá odhadnout, že ze dvou třetin jsou ve výběru poptávky a z jedné třetiny nabídky. Většinou je doprava zpoplatněná, ale mnohem nižší částkou než autobus, letadlo nebo vlak. A lidé se mohou předem domluvit na podmínkách.

Jak postupovat

Dát si poptávku není špatné a je také vhodné uvést cenu. Zatím sice tyto služby nejsou masové a lidé nevyužívají volných kapacit svých aut. Tady ale nehrozí nějaká výjimečná překvapení a podmínky je možné si dohodnout předem. Také z chování a domluvy se dá usoudit, s jakým člověkem pojedete na dovolenou, brigádu nebo do školy. Proto by bylo potřeba tuto službu více popularizovat a možná ji udělat mnohem jednodušší. Mohly by ji nabízet cestovní kanceláře, které by tak snížily svoje náklady na dopravu. Přesto je pro studenta i přes menší výběr dost možností, jak cestovat přibližně za polovinu běžných částek a mnohem bezpečněji než stopem.