127ZOBRAZENÍ

Úřední jazyk: irština a angličtina

Jak se tam dostat: Do irské metropole Dublinu létají každodenně hlavní evropské aerolinie a jezdí pravidelné autobusové linky.

Cestování: V Irsku je nejvýhodnější pronajmout si auto v půjčovně, použít lze také spolehlivou a pohodlnou železniční i autobusovou dopravu. Cesta z Dublinu do oblasti Mayo trvá 6-7 hodin.Spropitné: Je vhodné nechávat v restauracích i taxikářům asi 10 procent z ceny.

Upozornění: Počasí se v Irsku může měnit velmi rychle. Nehledě na roční období je proto vhodné vzít si s sebou teplejší svetr a deštník či pláštěnku.

Tip: Po výletu na Horu sv. Patrika si nejlépe odpočinete v některé z mnoha hospůdek u irské whisky nebo černého piva Guinness.Zajímavost

Každoročně Irové a příznivci Irska po celém světě nedočkavě očekávají 17. březen jako den bujarých oslav, průvodů, písní, tanců a hodování. Jeto den, kdy roku 461 zemřel sv. Patrik (česky Vlastimil), patron a věrozvěst Irů. Svatý Patrik se narodil roku 385 n. l. v Británii v rodině římského prefekta. V mládí vedl nezřízený a bouřlivý život. Poté byl unesen irskými piráty a prodán v Irsku do otroctví. Tato zkušenost ho obrátila k Bohu a on přijal křesťanství. Po dramatickém útěku z otroctví se rozhodl odjet do Francie, kde strávil několik let v klášterech. Roku 432 byl vysvěcen na biskupa a vyslán do Irska. Zde působil téměř 30 let. Cestoval, kázal, pokřtil přes 120000 lidí a založil více než 300 chrámů. Podle pověstí vykonal velké množství zázraků. Další pověst vypráví, že svatý Patrik vysvětloval pohanům dogma o svaté Trojici a použil přitom příkladu trojlístku jetele. Tento symbol je dodnes znakem Irska, stejně jako jeho zelená barva. Svatý Patrik zemřel v Glastonbury 17. března 461 a stal se irským národním světcem.