462ZOBRAZENÍ

Dominanta kraje, mohutný hrad na vysokém skalním ostrohu. O nejstarší historii hradu není mnoho zpráv. Nejstarší hovoří o přelomu 13. a 14. století, kdy šlo zřejmě o královský hrad. V roce 1421 se Kunětické hory zmocnil husitský hejtman Diviš Bořek z Miletínka, který si objekt přestavěl po svém. O necelých padesát let později už však Kunětická hora patřila králi Jiřímu z Poděbrad. V roce 1491 se majitelem stal Vilém z Pernštejna, jehož potomci hrad od základů přestavěli a kterému patří erb na obrázku.
V roce 1645 dobyla Kunětickou horu vojska švédské armády a sláva hradu definitivně upadla. V roce 1681 je uváděn jako pustý. V 19. století navíc lidé část Kunětické hory rozkradli na stavební materiál. První záchranné práce začaly až na začátku 20. století, účastnil se jich také spisovatel Alois Jirásek.
 
Co ukrývají hradní strašidla?
Kunětická hora je zajímavá především díky svým mohutným exteriérům, které tvoří skutečně impozantní pohled. Hradní palácové budovy, pozdně gotická kaple sv. Kateřiny, rytířský sál, vysoká věž s vyhlídkou nebo tajemná a hrůzostrašná hladomorna, to vše je tu možné vidět. Odborníci z Památkového ústavu Pardubice však nezapomněli ani na milovníky expozic. Ti mohou navštívit archeologické sbírky nebo expozici věnovanou honům. V hradních sklepích je zase umístěna zajímavá sbírka výtvarného umění. 
 
S jízdenkou, nebo pěšky?
Ke Kunětické hoře je nejjednodušší přijet autobusem, který staví necelý jeden kilometr od hradu. Vlakem je možné přijet do vesnice Stéblová, odtud je však třeba zdolat přibližně šest kilometrů k hradu. Podrobné informace jsou na adrese www.jizdnirady.cz.
Motoristé mohou ke Kunětické hoře přijet po silnici číslo 37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, ze které je značená odbočka vpravo. Ze silnice číslo 36 mezi Holicemi a Pardubicemi se dá odbočit v Sezemicích na Kunětice. Přímo pod hradem je parkoviště.

OTVÍRACÍ DOBA
IV. a X. v sobotu, neděli a o svátcích od 10 do 16 hodin. V. až VIII. denně mimo pondělí od 9.30 do 17.30 hodin, IX. v sobotu, neděli a o svátcích od 10 do 17 hodin. Návštěva v jiných termínech je možná po předchozí telefonické domluvě.

VSTUPNÉ
Každý dospělý musí zaplatit 35 korun, děti mohou do hradu za 25 korun. Pokud využijete služeb průvodce, musíte si připlatit 5 korun.