1456ZOBRAZENÍ

Dominanta kraje, zříceniny mohutného středověkého hradu. Choustník založil po roce 1262 šlechtic Beneš, poté psaný z Choustníka. Právě jemu patřil erb na obrázku. Mimochodem, jde zřejmě o jeden z nejstarších šlechtických erbů v Evropě, protože podle kronikáře Dalimila erb získal prapředek rodu při dobývání Milána už v roce 1158. Ale zpátky k Choustníku.
V roce 1322 přešel hrad do rukou Rožmberků a pánové z Choustníka se odstěhovali do jiných hradů. Rožmberkové pevnost v roce 1430 přestavěli a využívali jí až do roku 1579. O padesát let později je Choustník pustý a neobydlený. Začíná chátrat.
 
 
Tajemství, jež jsou skrytá v hradu
Rozlehlá zřícenina Choustníku se do dnešních dob dochovala v celkem dobrém stavu. Turisté tak mohou obdivovat například krásnou čtverhrannou zeď vysokou osmnáct metrů, ze které je skvostný rozhled do kraje. Dobře zachovaná studna překvapuje svou hloubkou. Na hradě však nejsou žádné zvláštní expozice, jde jen o dobře opravené ruiny. 
 

Jakpak na Choustník? Autobusem nebo pěšky?
Do Choustníku se dostanete autobusem i vlakem, zastávky jsou necelý kilometr od zříceniny. Vhodné spojení najdete na adrese www.jizdnirady.cz.
Motoristé se do Choustníku dostanou nejlépe z Tábora po silnici E 55 na České Budějovice. V Plané nad Lužnicí je třeba zabočit na okresní cestu do vesnice Košice, odtud vede k hradu dobře značená komunikace. Dobré značení je i na silnici z Chýnova. Parkoviště pro vozidla a autobusy je několik set metrů pod hradem.

OTVÍRACÍ DOBA
V., VI. a IX. v sobotu, neděli a o svátcích od 9 do 17 hodin, VII. a VIII. denně od 9 do 17 hodin. Počítejte s tím, že pokud budou padat trakaře, jak se říká, najdete hradní brány zavřené. Hromadné skupiny mohou Choustník navštívit i mimo otvírací dobu, ale musí se předem objednat.

VSTUPNÉ
Každý dospělý musí zaplatit 15 korun, děti mohou do hradu za 5 korun.